W HOŁDZIE POLSKIEMU PAPIEŻOWI

Z okazji rocznicy wyboru polskiego kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, 23 października 2010 roku, Ambasada RP we współpracy z L’Amicale des Anciens Elèves de Jamhour zorganizowała w Libanie Dzień Papieski.
Po uroczystej mszy, celebrowanej przez Nuncjusza Apostolskiego w Libanie – Mgr Gabriele Cacia, w krypcie kościoła  Św. Józefa Monot, można było obejrzeć zdjęcia z pielgrzymki polskiego papieża do Libanu w maju 1997 roku. Podczas tej wizyty również przedstawiciele libańskiej Polonii mieli okazję do krótkiej rozmowy z niezwykłym rodakiem. Dla naszej koleżanki Aldony Kamińskiej – Achkar to spotkanie stało się inspiracją. „To było bardzo silne przeżycie, które wskazało mi nowy cel w życiu. Odczułam ogromną potrzebę malowania portretów Jana Pawła II. Potem także ikon”. Właśnie wystawa trzydziestu pięciu olejnych portretów polskiego papieża oraz ikon, docenianych przede wszystkim za walory artystyczne i rzetelne stosowanie reguł związanych z ich pisaniem, była istotnym dopełnieniem Dnia Papieskiego.
Warto dodać, że malarstwo Aldony Kamińskiej–Achkar zostało zauważone także w Polsce.

Na przełomie lipca i sierpnia 2010 roku prace naszej koleżanki można było obejrzeć we wrocławskim Klubie Literatury i Muzyki oraz w Galerii Libris w rodzinnej Złotoryi.

Marzena Schemaly