Wywiad dla MTV-telewizji libańskiej

Świetnie się złożyło, że właśnie w roku, w którym przypada XX-lecie Wspólnoty Polskiej w Libanie, poproszono mnie, jako przewodniczącą naszego Stowarzyszenia, o wystąpienie w popularnej libańskiej telewizji „MTV”. W trakcie programu opowiedziałam o wspólnocie polskiej zamieszkałej w tym kraju; przedstawiłam kilka faktów z historii Polski oraz przypomniałam słynnych Polaków związanych z Libanem dawniej i dziś (Juliusza Słowackiego czy o. Maksymiliana Ryłło – założyciela Uniwersytetu św. Józefa, itp). Wywiad miał miejsce w Wielką Sobotę, tj. 23.04.2011 roku. Była więc okazja do przedstawienia polskich tradycji związanych ze Świętami Wielkiej Nocy (palemka, święconka, śniadanie Wielkanocne, Śmigus-Dyngus czy dekorowanie pisanek).
W programie uczestniczyły także dwie inne panie: p. Jolanta Kogutkiewicz, która ręcznie „wydrapywała” nożykiem prześliczne wzory na ugotowanych wcześniej w cebulowym wywarze jajkach oraz p. Dorota Janowska-Faszcza, która pokazała staropolski zwyczaj dekorowania jaj woskiem i barwienia farbkami.
W trakcie trwania programu, a także po nim, wiele Polek otrzymało mnóstwo telefonów od Libańczyków z gratulacjami i pytaniami na temat informacji podanych w trakcie audycji. Telefony świadczyły o dużej oglądalności tego programu wśród Libańczyków. Mamy nawet sygnały, że program był oglądany w Emiratach Arabskich!
Oby więcej takich audycji o Polonii!!!

Róża Hadyk-Bou-Habib

czytaj więcej