Żegnaj Szkółko !

„ Już za parę dni, za dni parę
wezmę plecak swój i gitarę…”

Z ulgą mogą tak zaśpiewać sobie uczniowie naszej polskiej szkoły, bo właśnie 4 czerwca zakończyli kolejny pracowity rok nauki. W obecności szanownych gości – pana ambasadora Waldemara Markiewicza z małżonką, brata Władysława i rodziców, dzieci pożegnały, na okres wakacji, swoją szkołę, swoje panie, podręczniki, klasy i obowiązki.

Nie pożegnano jednak polskiej mowy bo w czasie wakacji wiele z nich wyjedzie do Polski na kolonie bogacąc tam niewątpliwie swoje słownictwo i wiedzę o kraju, które bardzo przydadzą się w odkrywaniu tajników naszego pięknego polskiego języka w przyszłym roku nauki.

Najważniejszą częścią naszej uroczystości było oczywiście rozdanie świadectw. Przeważały te z piątkami ponieważ nasza szkoła poszczycić się może wieloma wzorowymi uczniami.

Moment był tym bardziej doniosły, że otrzymywali je z rąk Pana Ambasadora.

Po rozdaniu cenzurek nastąpiła część artystyczna i to w całym tego słowa znaczeniu.

Dzieci przepięknie recytowały wiersze o ojczyźnie – Polsce, jej mowie i o Wiśle,  czytały balladę „Pani Twardowska”, nie zdając sobie nawet sprawy jak bardzo poruszają serca słuchających.

Później były wiersze rozluźniające nasze serca i umysły – o ostatnim dzwonku, bałaganiarzu, skarżypycie, obrażalskiej…

Kulminacyjnym punktem programu było jednak przedstawienie „Rzepka” Juliana Tuwima. A więc była i wielka czerwona rzepa, dziadek (Samer), babcia (Jasmina), wnuczka (Sara), piesek (Tarik), kot (Rajan), kurka (Abed), gąska (Józek), bocian (Ramez), żaba (Marwa), kawka (Zosia) i oczywiście narrator (Daniel).8/

Radość i śmiech zabrzmiały w dostojnych murach naszej ambasady.

Były bukiety pięknych kwiatów dla pań nauczycielek (Anny Saleh i Alicji Kamle), przemiłe słowa podziękowań i szacunku.

Były też lody, napoje, paluszki i pyszne domowe ciasta upieczone przez mamy.

Szkoła nasza otrzymała od Pana Ambasadora 300 dolarów na zakup w Polsce książek i innych potrzebnych pomocy naukowych, które pozwolą nam wzbogacić i urozmaicić lekcje. Jest to bardzo miły gest, za który bardzo wszyscy dziękujemy. Rezultaty będą w przyszłości naszą wspólną korzyścią i sukcesem.

Dziękujemy Ambasadzie za sponsorowanie uroczystości a panu Andrzejowi Leckiemu za pomoc w jej organizowaniu.

Do zobaczenia w przyszłym roku

Alicja Kamle