CHOPIN TO POLSKA, POLSKA TO CHOPIN

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Al-Bustan

Muzyka Fryderyka Chopina, najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianisty, prezentowana jest na największych estradach całego świata i wykonywana przez najwybitniejszych artystów. W tym roku pierwszą nagrodę XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F.Chopina, organizowanego od 1927 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie otrzymał 21-letni Polak Rafał Blechacz. Była to wielka chwila dla Polaków w kraju i za granicą oraz ogromna satysfakcja, że po trzydziestu latach laureatem monograficznego, renomowanego konkursu o tak długiej historii został ponownie fenomenalny młody polski pianista.

Dzieła F. Chopina to najpiękniejsza polska muzyka romantyczna oparta na motywach polskich tanców ludowych. Jego kompozycje muzyczne prezentują w sposób poetycko-liryczny piękną i bogatą polską kulturę. Pokazują harmonijne i dramatyczne brzmienia fortepianu, są bardzo innowacyjne, wyprzedzające epokę, w której żył nasz narodowy twórca. Ponadczasowe, różnorodne, wyrafinowane formy muzyczne stawiają wykonawcom olbrzymie wymagania techniczne i podnoszą sztukę pianistyczną na najwyższy poziom artystyczny.

Muzyka naszego wielkiego romantycznego twórcy zawsze zachwyca, przyciąga międzynarodową publiczność, nobilituje Polaków, ciągle poszerza się grono jej odbiorców.

I właśnie w Libanie, w dniach od 17 lutego do 21 marca 1999 roku, zagościł geniusz F. Chopina . W 150 rocznicę śmierci wielkiego artysty odbył się VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Sztuki – AL BUSTAN FESTIVAL. Był dedykowany muzyce F. Chopina i uhonorował pamięć naszego wielkiego kompozytora. Publiczność podziwiała najpiękniejsze romantyczne dzieła polskiej muzyki fortepianowej, interpretacje mazurków, nokturnów, walców, polonezów, ballad. Utwory Chopina prezentowali: Piotr Anderszewski, Ewa Pobłocka, Piotr Paleczny oraz Janusz Olejniczak, który w czasie trwania festiwalu udzielił wywiadu i powiedział: „Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że tak wielkie imprezy kulturalne odbywają się w tym kraju. Było to dla mnie miłe zaskoczenie. To jest nadzwyczajne, że po tak strasznych przejściach, to państwo tak kulturalnie się odradza, a to przecież już szósty festiwal. Jest to wyjątkowo wielka impreza. Ja nie przypominam sobie prezentacji polskiej kultury muzycznej w tak szerokim wymiarze, jak tu prezentowany.”

Na scenie tego jedynego w swoim rodzaju Festiwalu Muzycznego na Bliskim Wschodzie, który istnieje od 1994 roku występują wybitni artyści i międzynarodowe gwiazdy muzyki poważnej. Przedstawiają oni libańskiej publiczności nowości ze świata sztuki, łączą klasyczną muzykę ze światem Orientu.

A w czasie naszego polskiego festiwalu w hotelu Al-Bustan mieliśmy zaszczyt podziwiać w recitalach solowych klawesynistę – W.Kłosiewicza, organistę – K.Gołębiowskiego, wokalistkę – J.Rappe. Słuchalismy zespołów kameralnych takich jak: CANTABILE-Oktet Wiolonczelowy, AFFABRE CONCINUI – Polski Sekstet Wokalny, Polski Kwartet Gitarowy, Śląski Kwartet Smyczkowy, Trio Jazzowe Andrzeja Jagodzińskiego. Festiwalowe interpretacje utworów Chopina wykonywali także inni wspaniali pianiści. Liban reprezentował Abdel Rahman El-Bacha, a Wielką Brytanię – Martin Roscoe. Jean Effam Bavouzet przyjechał z Francji, zaś Borys Berezowski z Rosji.

Piotr Pławner

Finałowym akcentem festiwalu był występ Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Antoniego Wita, z którą wystąpił utalentowany skrzypek Piotr Pławner, wykonując solowy koncert H. Wieniawskiego oraz znakomity pianista Piotr Paleczny, który brawurowo zagrał koncert fortepianowy F. Chopina. Orkiestra zaprezentowała również utwory polskiej muzyki współczesnej z twórczości Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Góreckiego.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna PR pod batutą A.Wita

Nasz wybitny dyrygent w wywiadzie dla magazynu „Polskie Cedry” powiedział na temat festiwalu:”(…) to jest bardzo istotne dla Polski, że w tak odległym dla nas kraju, doświadczonym przez kilkunastoletnią wojnę, z której powodu życie kulturalne zostało kompletnie zrujnowane, organizuje się festiwal, którego myślą przewodnią jest muzyka polska, i daje się publiczności możliwość poznania wielu wybitnych arcydzieł naszej muzyki, takie zetknięcia z wieloma wykonawcami. Jest to godna pochwalenia inicjatywa i wiem, że nasze Ministerstwo Kultury i Sztuki też w pewien sposób finansowo wspierało tę imprezę; zresztą moim zdaniem słusznie bo tego typu wydarzenie bardzo rzadko zdarza się na świecie. Owszem, bywają takie festiwale lub wydarzenia artystyczne lecz Festival Al-Bustan jest moim zdaniem godny podkreślenia.”

Na scenie Al-Bustan gościliśmy także najlepszego ambasadora polskiego folkloru – Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, który dzięki bogactwie naszej sztuki ludowej dostarczył publiczności wielu wrażeń. Wykonał on stylizacje polskich pieśni i tanców ludowych, prezentując specyficzny charakter wielu odmiennych regionów Polski. Barwne przedstawienie polskiego folkloru oraz uroda i młodość wykonawców podbiły serca widzów w Libanie.

W ramach festiwalu wysłuchaliśmy również pierwszego polskiego hymnu narodowego z XII wieku Bogurodzica i wielu innych pieśni oraz liturgii zaczerpniętej z chorału gregoriańskiego, w znakomitym wykonaniu Warszawskiego Zespołu Chorałowego pod kierownictwem Tadeusza Olszewskiego.

Ważnym wydarzeniem w czasie trwania festiwalu był występ Warszawskiej Opery Kameralnej pod kierownictwem Dyrektora Stefana Sutkowskiego, zespół ten przedstawia pełne produkcje sceniczne, prezentując małe formy opery barokowej specjalizując się przy tym głównie w wykonywaniu oper Mozarta. Te arcydzieła sztuki sceniczno-muzycznej, ze scenografią w stylu epoki, przyciagają publiczność swoją precyzją i pięknem artystycznego wykonania. Są to wyjątkowe przedstawienia muzyczne i dlatego Warszawska Opera Kameralna co roku prezentuje swoje miniatury operowe w czasie kolejnych lat trwania festiwalu, gwarantując wysoki poziom wykonawczy i dostarczając publiczności wielu niezapomnianych wrażeń artystycznych.

Przez pięć tygodni trwania festiwalu zostały wykonane dzieła ponad 20 polskich twórców od muzyki średniowiecznej Wacława z Szamotuł, utworów z Tabulatury Jana z Lublina, poprzez narodowe pieśni Stanisława Moniuszki, neoromantyczne kompozycje Karola Szymanowskiego do współczesnych arcydzieł muzycznych Wojciecha Kilara.

Na festiwalu zagościła nasza współczesna sztuka, odbyła się światowa prapremiera utworu polskiej kompozytorki młodego pokolenia, Roxanny Panufnik a także wystawa polskiego plakatu autorstwa Rafała Olbińskiego. W galerii festiwalu przedstawione były również pamiątki i fotografie związane z Chopinem.

Warszawska Opera Kameralna, Mozart „Cosi Fan Tutte”

AL BUSTAN FESTIVAL był wielkim wydarzeniem artystycznym i sukcesem polskiej kultury. Stał się okazją do złożenia wizyty w Libanie Marszałek Senatu prof. Alicji Grześkowiak, która powiedziała: „Serdecznie dziękuję prezesowi „Wspólnoty Polskiej w Libanie” Hannie Abi-Akar za zaproszenie do wzięcia udziału w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Sztuki pod nazwą AL BUSTAN FESTIVAL, który poświęcony jest kulturze polskiej. Dobrze, że w Libanie znalazło się miejsce dla Wspólnoty Polskiej, że może ona działać na rzecz podtrzymania więzi mieszkających tu Polaków z krajem ojczystym, że może świadczyć przed innymi o wspaniałej polskiej kulturze, której jest poświęcony Al-Bustan Festival, zorganizowany z takim rozmachem. Bo też polska kultura zasługuje na pokazanie całego jej bogactwa. Rok obecny ogłoszony został Międzynarodowym Rokiem Fryderyka Chopina. (…) dziękuję za ten festiwal, który tak wspaniale świadczy o polskiej kulturze. Godnie reprezentujecie Państwo wobec świata nasze barwy narodowe. Jesteście wierni Polsce, wierni korzeniom, z których wyrośliście.”

W tak małym kraju jak Liban odbywa się w okresie letnim wiele znakomitych imprez i festiwali muzycznych. Najbardziej spektakularnym i najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu kulturalnym Libanu jest Baalbek International Festival, organizowany od 1955 do 1974 i wznowiony od 1977r., w gigantycznym kompleksie starożytnych ruin antycznego miasta słońca – Heliopolis. Na tym festiwalu występowały w 1969r. Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją K.Teutscha oraz dwa lata później Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą J.Katlewicza, która wykonała monumentalne dzieło muzyki oratoryjnej – Pasję według Św.Łukasza Krzysztofa Pendereckiego.

Wszystkie letnie festiwale odbywają się pod gwiezdnym niebem w otoczeniu historycznych ruin, antycznych cytadel, starożytnych murów z czasów początków naszej cywilizacji. W tej niespotykanej gdzie indziej atmosferze wystepują największe gwiazdy muzyczne, reprezentujące różne gatunki sztuki, międzynarodowe grupy teatralne, taneczne i baletowe, światowe orkiestry, zespoły kameralne oraz orientalne zespoły muzyczne i renomowani artyści.

Małgorzata Ziółkowska-Husami

Beirut, 2006