Obchody Święta Narodowego 3 Maja w Bejrucie

Autor tekstu i zdjęcia: BożenaR

5 maja 2014 r. w sali koncertowej Uniwersytetu Św. Józefa w Bejrucie odbył się uroczysty koncert polskiej muzyki poważnej oraz oficjalne przyjęcie zorganizowane z okazji Święta Narodowego 3 Maja przez Ambasadę RP w Libanie.

W okolicznościowym przemówieniu otwierającym uroczystość ambasador RP – Pan Wojciech Bożek podkreślił, ze tegoroczne Święto Narodowe przypada w roku ważnych dla Polski rocznic: 25- lecia polskiej wolności, 10- lecia obecności Polski w UE oraz 15- lecia naszego członkostwa w NATO. Zwrócił również uwagę na historyczne więzy łączące Polskę i Liban, zarówno w sferze polityczno-gospodarczej jak i kulturalnej. Nie bez znaczenia był fakt, że miejscem uroczystości stał się obiekt Uniwersytetu Św. Józefa, którego prekursorem i założycielem był 175 lat temu polski jezuita – o. Maksymilian Ryłło.

Wieczór uświetnił koncert muzyki polskiej w wykonaniu skrzypaczki Joanny Kawalli i pianisty Mariusza Ciołko z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas godzinnego koncertu publiczność wysłuchała utwory H. Wieniawskiego, F. Chopina, I.J. Paderewskiego, W. Lutosławskiego, K. Pendereckiego, G. Bacewicz. Mistrzowskie wykonanie przeplatane krótką narracją, która pozwoliła wprowadzić słuchaczy w klimat poszczególnych utworów sprawiło, że koncert został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność.

Po zakończeniu koncertu hol zapełnił się licznie zaproszonymi na uroczystość gośćmi, wśród których znaleźli się przedstawiciele libańskich elit politycznych oraz nauki i sztuki, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, biznesmeni, a także liczna Polonia libańska.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.