Piknik Polonijny 2014

Autor tekstu i zdjęcia: BożenaR

Dnia 8 czerwca 2014 r. w miejscowości Jouret El Ballout – w okolicach Broummany odbył się coroczny Piknik Polonijny, w którym uczestniczyli przedstawiciele Ambasady RP w Libanie, licznie przybyła Polonia, głównie z polsko-libańskich rodzin oraz Libańczycy – przyjaciele Polski.

Tegoroczny piknik odbywał się w malowniczo położonym miejscu piknikowym Ala Cabana. Rozległa przestrzeń, duży plac usytuowany w cieniu wysokich, sosnowych drzew gwarantował uczestnikom doskonałe warunki do wypoczynku na świeżym powietrzu, a dzieciom miejsce do swobodnej zabawy.

Pikniki Polonijne mają swoją długoletnią tradycję i zajmują ważne miejsce w kalendarzu corocznych imprez organizowanych przez Wspólnotę Polską w Libanie. Ich geneza sięga początków istnienia Szkoły Kultury i Języka Polskiego, która została założona w 1993 r., w krótkim czasie po powołaniu do życia Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Libanie. Pikniki organizowane były głównie z myślą o dzieciach i młodzieży – jako nagroda za uczestnictwo w zajęciach i nauce języka polskiego, a ich termin na przełomie maja i czerwca zbiegał się z zakończeniem roku szkolnego w polskiej szkółce oraz Dniem Dziecka. Przez pierwsze lata pikniki odbywały się w prowadzonym przez Salezjanów Centrum Młodzieżowym Don Bosko, w pięknie położonej miejscowości górskiej Daher El-Houssoun. W następnych latach do chwili obecnej Piknik Polonijny “zmienia” każdego roku swoją lokalizację, co pozwala na wspólne odkrywanie nowych, malowniczych zakątków libańskiej ziemi. Od samego początku była to impreza otwarta, dlatego – podobnie jak przed laty – także i dziś gromadzi dużą grupę libańskiej Polonii oraz Polaków przebywających w Libanie. W tegorocznym pikniku wzięło udział ponad 120 osób. Jest to niewątpliwie doskonała forma integracji środowiska polonijnego, kolejnych już pokoleń Polaków i ich rodzin mieszkających w Libanie.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, panowała wspaniała atmosfera – wspólne grillowanie i same przygotowania do niego są zawsze okazją do zabawy i żartów wśród uczestników “polskiej biesiady”. W tym dniu szczególna uwaga skierowana była oczywiście na najmłodszych. Wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki z okazji Dnia Dziecka, a uczniowie nagrody za pomyślnie ukończony kolejny rok nauki w polskiej szkółce.

Tegoroczny piknik przeszedł już do historii – pozostały miłe wspomnienia, zdjęcia oraz podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji i zapewnili wsparcie finansowe imprezy – w szczególności Ambasadzie RP w Libanie.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas, dzieciom życzymy wspaniałych i pełnych wrażeń wakacji !!!

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.