Polacy i Libańczycy o miłości i współistnieniu

Niezwykli artyści, oryginalne koncerty, polska poezja po arabsku

Wspólnota Polska w Libanie zaprasza na unikalny projekt warsztatów muzycznych „O miłości i współistnieniu”, który zostanie zakończony dwoma koncertami 16 i 17 marca w klubie EM Chill w Bejrucie.

Wyjątkowość projektu nie polega jedynie na wykorzystaniu oryginalnej muzyki. Wydarzenie będzie przede wszystkim podkreślało partnerstwo w dziedzinie kultury między Polską a Libanem.
Dzięki swoim muzycznym poszukiwaniom, pasji odkrywania tradycyjnej muzyki i tworzenia nowej, sięgającej do korzeni kultur, Polscy artyści: Maria Pomianowska i Bart Pałyga podzielą się z uczestnikami warsztatów swoją wiedzą na temat zapomnianych instrumentów dawnych.
Artyści korzystają nie tylko z własnych doświadczeń. Dzięki nowatorskiemu podejściu do tworzenia muzyki oraz otwartości powstaną utwory łączące muzykę współczesną i tradycyjną obu kultur, przez co powstanie nowa jakość artystyczna, czerpiąca inspirację z wielu źródeł. Każdy uczestnik warsztatów będzie miał wpływ na ostateczny kształt komponowanych utworów.

Do projektu muzycy wykorzystają współczesną poezję najwybitniejszych polskich twórców (w tym. m.in. Noblistów – Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza), która zostanie zaśpiewana w dwujęzycznych duetach (po polsku i po arabsku).
Warsztaty poprowadzi światowej klasy artystka, Maria Pomianowska – laureatka licznych nagród i odznaczeń państwowych, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
W poszukiwaniu dźwięków sięgających korzeni kultur odbyła setki podróży, studiując teorię i praktykę wykonawczą. Była pierwszą kobietą, której zezwolono na naukę gry na indyjskim sarangy, a jej talent kompozytorski oraz niezwykłe odkrycia dawno zapomnianych instrumentów docenił japoński dwór cesarski, na którym przez 5 lat była muzykiem cesarzowej. Te doświadczenia umożliwiły jej stworzenie pierwszego w Polsce wydziału muzyki etnicznej na Akademii Krakowskiej. Tam, dzięki pasji, którą podzielało wielu młodych muzyków, dawne instrumenty odżyły i zyskały głos.
Marii Pomianowskiej  w prowadzeniu warsztatów w Libanie będzie towarzyszyć Bart Pałyga, jeden z pierwszych muzyków, grających na rekonstruowanych instrumentach polskich, wszechstronnie uzdolniony instrumentalista, występujący m.in. z zespołem Yerba Mater, najstarszym w Polsce, wykorzystującym do stworzenia nowych jakości muzycznych nie tylko inspiracje ludowe i egzotyczne, ale także odkryte brzmienie instrumentów dawnych.
Na bazie nieznanych dotąd brzmień duet tworzy innowacyjne kompozycje, wykorzystujące zarówno muzykę klasyczną jak i ludową, ale wzbogaconą doświadczeniami głównie azjatyckimi i arabskimi.
Po raz pierwszy w Libanie publiczność będzie mogła usłyszeć brzmienie rekonstruowanych instrumentów polskich z XVI i XIX w., odkrytych i przywróconych światu przez Marię Pomianowską. Do udziału w projekcie „O miłości i współistnieniu” zostali zaproszeni artyści libańscy, prezentujący zarówno tradycyjną muzykę, jak i wyjątkowo utalentowani muzycy współcześni . Podczas koncertów finałowych obok artystów polskich staną na scenie: Bassem Deaibess (wokalista Blaakyum, najstarszego metalowego zespołu z Libanu), Johnny Girges (gitara klasyczna), Adel Harb (gitara klasyczna, flamenco), Ara Seferian (efekty dźwiękowe).
W ciągu kilku dni stworzą wspólnie, na bazie najpiękniejszych  polskich wierszy, przetłumaczonych specjalnie na tę okazję przez
dr Uniwersytetu Warszawskiego Hatifa Janabi, wyjątkową opowieść o miłości, smutku, poczuciu straty, ale i o szczęściu oraz współistnieniu.
Warsztaty powstały z inicjatywy polskiej dziennikarki i animator kultury Marty Górskiej oraz organizatorów: Rabih Aouada (właściciela EM Chill) i Moustapha’y Yamouth alias Zico (właściciela Zico House). Projekt wspiera, a także objęła patronatem Ambasada Polska w Bejrucie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska w Libanie” oraz Instytut Adama Mickiewicza.

Fot: archiwum artystów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.