Święto Zmarłych – 1 listopad 2015

Autor tekstu i zdjęcia: BożenaR

1 listopada – w Dniu Wszystkich Świętych Polacy mieszkający w Libanie zebrali się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bejrucie, aby wspólnie pomodlić się i złożyć hołd spoczywającym tam Rodakom – polskim żołnierzom i uchodźcom z czasów II wojny światowej. W tym dniu szczególnego znaczenia nabierają słowa wypowiedziane niegdyś przez kardynała Władysława Rubina w specjalnym apelu skierowanym do Polaków, którzy w długiej tułaczce przeszli również przez Liban:
“Wyjeżdżając z Libanu zostawiliśmy przede wszystkim tych, którzy dzielili z nami tułaczy nasz los, a których Bóg powołał do wieczności. Pogrzebaliśmy ich na polskim cmentarzu, który przez to stał się naszą najdroższą pamiątką.”
Budującym jest fakt, że kolejne już pokolenia Polaków rozumieją ważność i powagę tego miejsca i tradycyjnie od lat zbierają się 1 listopada na Polskim Cmentarzu w Bejrucie. Podobnie i w tym roku złożono wiązanki kwiatów w imieniu Ambasady RP i Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Libanie oraz zapalono znicze na grobach. Podczas Mszy Św., którą odprawił ks. Marek Cieślik – duszpasterz libańskiej Polonii zebrani modlili się w intencji spoczywających na cmentarzu, a także bliskich zmarłych, których groby znajdują się w Polsce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.