Uroczystości z okazji kanonizacji Św. Jana Pawła II w rocznicę pielgrzymki do Libanu

Autor tekstu i zdjęcia: BożenaR

W niedzielne popołudnie – 11 maja 2014 r. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Libanu na Harissie wypełniło się jak przed laty polską mową, pieśniami i biało-czerwonymi flagami…

Okazją do zgromadzenia licznej grupy mieszkających w Libanie Polaków były uroczystości upamiętniające kanonizację Św. Jana Pawła II i Św. Jana XXIII oraz 17 rocznica pielgrzymki Papieża – Polaka do Libanu. W uroczystej mszy św., którą celebrował maronicki patriarcha Antiochii i Całego Wschodu kard. Béchara Badros Raii uczestniczyli hierarchowie wszystkich kościołów chrześcijańskich, nuncjusz papieski, ambasador RP w Libanie – p. Wojciech Bożek wraz z małżonką, licznie przybyła Polonia oraz wierni z Libanu.

Uroczystość miała wyjątkowy charakter i przywołała w pamięci wielu zgromadzonym osobiste wspomnienia z papieskiej wizyty, chwile radości i wzruszeń, jakie towarzyszyły pobytowi Ojca Świętego na ziemi libańskiej, w tym niezwykłe spotkanie z młodzieżą – własnie na Harissie – 10 maja 1997r. Podobnie jak wtedy, również i teraz nie zabrakło polskich akcentów: odczytanie jednej z intencji w języku polskim oraz udział w procesji z darami mszalnymi przedstawicielek Polonii.

Po zakończeniu mszy św. duchowieństwo i wierni zebrali się na placu przed bazyliką, gdzie odbyła się uroczysta ceremonia odsłonięcia i poświęcenia nowego pomnika Św. Jana Pawła II. Przedstawia on postać Ojca Świętego, który w wymownym geście przekazuje papieskie pozdrowienie – błogosławieństwo. W tle widnieje popiersie Najświętszej Maryji, której Jan Paweł II zawierzył swój pontyfikat oraz zarys drzewa cedrowego – symbol Libanu. Na pomniku zapisane zostały w trzech językach: arabskim, francuskim i angielskim słowa Ojca Świętego wypowiedziane podczas pamiętnej pielgrzymki ( 10-11 maja 1997r.), które głęboko zapisały się w sercach Libańczyków:

Liban to więcej niż państwo…to przesłanie…

Podczas uroczystości miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie. W bliskiej odległości od pomnika odsłonięta została ponownie mosiężna tablica ufundowana w 1997r. przez żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w siłach UNIFIL na pamiatkę pobytu Ojca Świętego w Libanie. W ciagu 17 lat, jakie upłynęły od tego wydarzenia tablica uległa dużemu zniszczeniu. Dzięki staraniom i osobistemu zaangażowaniu ambasadora RP – p. Wojciecha Bożka przeszła gruntowną renowację i umieszczona została w nowym miejscu – obok pomnika. Godnym odnotowania jest fakt, że w sierpniu 1997 r. p. Wojciech Bożek przebywał krótko w Libanie i uczestniczył z ramienia polskiej ambasady w uroczystości wmurowania tablicy. Dziś, po 17 latach jako ambasador RP dokonał jej ponownej odsłony…

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.