Wielkanoc 2014

Autor tekstu i zdjęcia: BożenaR

Jednym z elementów, które pozwalają odczuć głęboką więź i przynależność do społeczności polskiej w Libanie jest niewątpliwie okres Świąt Wielkiej Nocy i związane z nim zwyczaje. Od lat Polacy mieszkający w Libanie uczestniczą we wspólnej mszy św. i uroczystościach związanych z Wielkanocą, które przygotowuje Wspólnota Polska. Tak było również i w tym roku.

Tradycyjnie w Wielką Sobotę o godz.18 rozpoczęła się Wigilia Paschalna, której wstępem była ceremonia poświęcenia ognia i paschału na placu przed kościołem. Uroczystą mszę św. celebrowało dwóch polskich duszpasterzy – jezuitów,  którzy pełnią swą posługę w Libanie: o. Marek i o. Ryszard.

Po zakończeniu mszy św. wszyscy zebrani udali się do świątecznie udekorowanej sali, w której nastąpiła uroczystość poświęcenia pokarmów. Barwne, pięknie przyozdobione koszyczki z kolorowymi pisankami zapełniły wielkanocny stół.

Dzieci z niepokojem oczekiwały na moment, w którym będą mogły zaprezentować wykonane przez siebie pisanki i wielkanocne koszyczki. Prace ich oceniali dorośli pod przewodnictwem siostry Urszuli. Wybór najładniejszego koszyczka z pisankami stanowił nie lada wyzwanie, gdyż wszystkie były piękne, wykonane z dużą pasją i zaangażowaniem. Dlatego też “słodkie nagrody” otrzymały wszystkie dzieci, które wzięły udział w konkursie.

Na wspólnym, wielkanocnym stole znalazły się także polskie wypieki, które w tym uroczystym dniu smakowały wyjątkowo.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w przygotowaniu tegorocznego wielkanocnego spotkania, polskim księżom, a w sposób szczególny siostrze Urszuli za udostępnienie pomieszczenia w internacie Sióstr Franciszkanek na Badaro, czuwanie nad całością uroczystości oraz za wykonanie pięknej kompozycji kwiatowej, która ozdobiła ołtarz w czasie tegorocznej Wigilii Paschalnej.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.